World Wines | Вина світу: Новини

Wine Spectator: Альт-Неббіоло?

Я був зачарований Неббіоло, яке важко класифікувати, виробленим на території, де виробляють Бароло, але з характером, зовсім не схожим на Бароло. Воно світле за кольором і вагою, з відтінком дикої сільської місцевості та легким вуглекислим шипучим ароматом.

Його так легко пити, що коли ви наливаєте його друзям, особливо охолодженим у теплу погоду, воно швидко зникає.

Вино під назвою Claré J.C. є творінням Джузеппе Вайра, який керує виробництвом на зірковій сімейній виноробні G.D. Vajra в Бароло.

"Першою основою вина є те, що ми виросли в 90-х роках без телевізора, — каже енергійний 37-річний Вайра. "У нас була можливість читати багато книг".

З цією метою вино було натхненне античними творами, які містили описи Неббіоло до того, як воно стало відомим як Бароло.

Будучи підлітком, Вайра прочитав деякі праці батька-засновника Америки та любителя вина Томаса Джефферсона, який під час подорожі до П'ємонту в 1787 році описав тодішнє ігристе Неббіоло як "солодке, як шовковиста Мадейра, терпке на смак, як Бордо, і бадьоре, як Шампанське". "Для мене ця маленька цитата створила цілий світ запитань, — каже Вайра.
Ще школярем у Бароло він дізнався, що Неббіоло стало елітарним вином, яке почали позначати як Бароло в середині 19-го століття. "До цього, як ми дізналися, вино було злегка ігристим і менш вишуканим".

Ключовими питаннями, які Джефферсон поставив перед Вайрою, були наступні: Чи були бульбашки старого Неббіоло навмисними? Чи, як вважали більшість виноробів, вони були дефектом, спричиненим недостатнім розумінням процесу ферментації?

Кілька років по тому, покинувши медичну школу, щоб вивчати виноградарство та енологію в Турині, Вайра натрапив на іншу книгу, яка дала йому відповіді на ці питання. Це було перевидання протоколів виноробства 1606 року G.B. Croce, ювеліра Туринського королівського дому Савойї.

"Це найдокладніший опис того, як виготовляли вина в П'ємонті в 17 столітті", — захоплюється Вайра.

Особливо вразила Вайру порада Кроче забивати кришки бочок з-під Неббіоло, щоб вина не втрачали природну газацію, яка виникає під час ферментації.

"Вина були легшими, напівсухими і злегка шипучими — не через незнання, а через волю!" підсумовує Вайра. "Для мене це була революція".
У 2013 році Вайра почав експериментувати, намагаючись створити щось на кшталт антикварного неббіоло. Того року він розповідає: "Ми розлили шість пляшок з-під шампанського з частково ферментованим Неббіоло, щоб побачити, як воно смакує з бульбашками".

Наступної весни Вайра поїхав до Каліфорнії з парою пляшок, щоб продегустувати з другом сім'ї Даррелом Корті, 80-річним дегустатором гастрономії та вина на ринку Corti Brothers у Сан-Франциско.

"Йому сподобалося. Він куштував шипуче Неббіоло в П'ємонті", - каже Вайра. Наступного врожаю Вайра виготовив близько 3 000 пляшок з етикеткою "Claret J.C." - "J" на честь Джефферсона, а "C" - на честь Кроче та Корті.

Міжнародні покупці не сприйняли ідею шипучого Неббіоло (комусь знайоме Bubbliolo?), тож Вайра продав свої запаси компанії Garagiste, гіганту прямих продажів електронною поштою Джона Ріммермана, що базується в Сіетлі та працює зі споживачами.

Вино швидко розійшлося. Імпортери та дистриб'ютори скаржилися на "фінішну пряму" Вайри і вимагали поставок вина наступного врожаю. "Вони були засмучені, але саме через цю злість вони хотіли його купити", — каже Вайра з пустотливою посмішкою.

Для наступного врожаю назву було змінено на "Claré J.C." після того, як Вайри отримали листа від Ради вин Бордо (Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux), яка наполягала на припиненні використання терміну "кларет" - британського прізвиська для бордоського вина.
Сьогодні виробництво цього вина становить максимум 1 000 ящиків. Це крапля в морі з еклектичної лінійки G.D. Vajra, що складається з 16 вин, серед яких Бароло, Дольчетто, Барбера, Фрейза, ігристе рожеве з Неббіоло та інші. Джузеппе працює разом зі своїми батьками, Альдо та Міленою, які заснували господарство та стали піонерами органічних методів у 1968 році, сестрою Франческою та братом Ісідоро.

"Кожен у нашій родині — майстер на всі руки, — каже Вайра. Нам не подобається термін "винороб" чи "енолог". Половина команди має вищу освіту в галузі виноградарства та енології".

Claré J.C. отримують з деяких молодих виноградників сорту Неббіоло, що належать Вайрі. Після збору винограду я очікував, що виробництво буде відтворювати деякі домодерні технології виноробства. Можливо, перебирання винограду ногами, ферментація в традиційних каштанових бочках замість дубових, а може, якісь старомодні трюки, щоб пляшки не вибухали під час транспортування або на полицях магазинів.
Я був розчарований у цьому плані: Claré J.C. - це скоріше сучасне продовження, ніж точна копія старого стилю вина. Його ферментують у резервуарах з нержавіючої сталі, використовуючи місцеві дріжджі та різний відсоток цілих грон. Температурне охолодження та фільтрація зупиняють ферментацію, а резервуари під тиском, відомі як автоклави, допомагають вину зберігати низький рівень газованості.

"Головним у Бароло було занурення у напрямку структури, складності, глибини та оксамитовості, — розмірковує Вайра. "Тут ми відходимо від звичного шляху. ... Ми все ще вчимося".